PODHÁJSKA RYBACIA KUCHYŇA
pre všedný deň i sviatočné stolovanie
Vyznanie rybárstvu
Dobré veci
RybWeby
Úrady
Názvy rýb
Trofej
Vyhláška 185/2006
KUCHYŇA



počasie SHMÚ

 

Google
  
stránky_PRK
Celý internet 

 
VYZNANIE RYBÁRSTVU
prof. MVDr. Václav Dyk, DrSc
napísané v r.1946 uverejnené v časopise Rybářství r.1991
obr.sv.Peter_patrón rybárov

Kto nevnikol do intímnych kúziel rybárskeho športu, pokrčí plecami aj nosom nad postavičkou rybára s prútom, opradenú legendami i vtipmi a je rýchlo hotový so svojim neuváženým odsúdením, ktoré často i povýšene dáva najavo. Kto vnikol len trochu do kúzla tohto športového umenia, navždy mu už prepadol a stal sa jeho ctiteľom, pretože žiadny iný šport, ba ani samé ušľachtilé poľovníctvo, nemôže poskytnúť svojmu ctiteľovi toľko vysokých príjemných, ľahko vzrušujúcich, tak rôznorodých a pestrých, rúškom tajomstva opradených, nezabudnuteľných, čistých prírodných pôžitkov. Športové rybárstvo je nielen rozkošným umením, ale tiež obsiahlou zaujímavou prírodnou vedou a pravých radostí a pôžitkov z neho vychutná až ten, kto vnikol do všetkých tajomstiev prírodného diania vo vode i okolo vody a tento šport vedecky pestuje, vnikajúc stále hlbšie až k samým koreňom jeho podstaty, čo nie je tak ľahké, ako by sa zdalo. Nič nespôsobí rybárovi, zvlášť skúsenejšiemu, väčšiu rozkoš, ako keď sa mu naskytne príležitosť zavítať na novú, doposiaľ neznámu rieku a môže ju študovať podľa jej svojráznosti, útvarov, riečišťa, vlastností dna, brehov, pobrežných porastov, podľa prúdenia, hĺbok, zafarbenia vody, vodných porastov, podľa zisťovaných stanovíšť, spôsobu životosprávy a brania jednotlivých rýb a tak rozlúštiť úspešne to kúzlo veľkého "Neznáma", ktoré opriada každú vodu. Plný obdivu fotografuje rybár svojimi očami všetku tú nádheru, aby ju navždy zachoval vo vidinách a v spomienkach na citlivej doske svojej duše, pretože nie je voda ako voda, každá je svojbytným organizmom so svojim vlastným spôsobom života, svojim kúzlom a tajomstvom.

Rybársky šport znamená návrat k prírode v najušľachtilejšom slova zmysle. Dnešné ľudstvo sa príliš odcudzilo prírode k vlastnej škode. Dnes, v dobe prirýchleho životného ruchu, kde zhon jedných po krajci chleba, druhých po zisku, moci a sláve vydrážďuje všetky sily človeka k najvyššiemu vypätiu, kedy koleso "Osudu" jedných drví, druhých vyzdvihuje, ale všetkých telesne a duševne vyčerpáva, zostáva večne krásna "Príroda" útočiskom víťazov i porazených.

Ako sám organizmus dôrazne volá po pobyte v prírode, to pociťuje každý bez rozdielu na sklonku dlhej zimy, kedy len jar tušíme, ukazuje sa slabá predzvesť, a vo vnútri každého to rozkazovačne znie, von do zákutí a hájov. Z tejto nutnej pudovej potreby pohybu a zdravého vzduchu pobytom v prírode vznikli všetky športy, z nich rybársky poskytuje najúplnejšie ozdravenie duše i tela.

Už obyčajná prechádzka, často dosť všedná, osviežuje premnohých, ktorí pre žiadny šport nemajú zmysel alebo príležitosť, ale šport rybársky, zavádza do najkrajších kútov čarovnej prírody, do hôr, ktorých pochmúrne temená sa kúzelne zrkadlia v temnej hladine jazierok oživených pstruhmi, do horských roklín, ktorými strmhlavo podajú šantiace vlnky krištáľovo čistého potoka, kde kaskády v penách sa drvia o zlatonosné skaly, kde nádherné stĺpy rúče sa rútia zo skalných prahov, kde praveká sila vody vymlela do tvrdých skál "obrie hrnce" a v koryte rieky divoko rozhodila obrovské balvany.

Za každou zákrutou romantického horského toku nachádzaš nové a nové úchvatné skalné scenérie, vyhĺbené miliónmi predchádzajúcich rokov, na nich mohutné kaskády rastlinstva, uchyteného v skalných štrbinách, temená skál ovešaných girlandou lesnej krajky a ak vystúpiš hore, uzrieš pred sebou šíry oceán horských lesov, zahmlených modravými vlažnými parami, dychom tohoto nesmierneho organizmu. Útočné mraky zúrivo sa rozbíjajú v diaľavách o štíty hôr a ich roztrhané strapce sa ďalej smutne plazia po kostrbatých stráňach a temenách lesov a náhle životodarné slnko z blankytného obzoru svojimi teplými lúčmi hrejivo objíma teba i tú nádheru okolo.

Sám pobyt v takom prostredí po celom rade dní plných starostí a zhonu všedného dňa a života ťa dokonale vylieči, prídeš na iné myšlienky, cítiš ľahkosť, bezstarostnosť diaľav a všetkej malichernosti denného zhonu a lžikultúry. Sám v lone velebnej prírody rozprávaš sa s ňou, cítiš sa byť jej vesmírnou súčasťou a v duši ti plynie kľud a mier. Ak nocuješ hlboko v horách v osamelej hájovni, tu i samé nepohodlie takéhoto nocľahu a okolia ti nepripadá vôbec nepríjemným, naopak prijímaš ho ako príjemnú zmenu, novinku a východ slnka, nádhera ružového brieždenia ťa bohato odmenia za nepohodlie. Potom zážitky pri love dovŕšia spokojnosť a duševnú rovnováhu.

Ale i v tejto idyle sa ti časom prihlási tvrdý život ako memento. Pozoruješ krkolomnú jazdu pltníkov po horskej rieke a uvažuješ o rôznorodosti práce ľudských mravčekov, poľutuješ, ale tým šťastnejšie užívaš krátkych okamihov.

Vedľa horských tratí ťa rybolov privádza do rozkošných podhorských údolí, kde sa ti tichá krása rieky a strání veľavravne prihovára, kde hýrivé bohatstvo kvetov je rozsiate po lúkách a úbočiach, kde teplé piesčiny zátočín horia zlatom a voda ťa volá do teplej náruče, až neodoláš a s chuťou sa vnoríš do rozžiarenej hladiny.

Rybolov ťa tiež dovedie k širokým, hlbokým tokom našich veľkých riek, pretekajúcich krajom plným milých dediniek, hradných zrútením, s veselo klopotajúcim mlynom na brehu a s malebnými vrchmi v pozadí. Striedavo bublajúce prúdy plytčín a tiché zátoky vyzdobené vodným rastlinstvom ti prinášajú každú chvíľu príjemnú zmenu, smaragdové kytice ostrovčekov milo a osviežujúco sa zdvíhajúc z rieky na teba dýchajú, farebný lem pobrežných stromov a krovísk spestruje celý utešený obrázok.

Každá ročná doba prináša športovcovi nové kúzla, kúzla čisto svojrázne, ale i jednotlivé denné doby majú svoje nálady, ktoré by si mimo vody na inom mieste ťažko našiel. Zvláštnym dojmom na pozorujúceho pôsobí včasné ráno pri vode, kedy v závoji oparu a granátových tieňov rieka ešte lenivo zíva a očakáva rodiaci sa deň, kedy ružový rumenec zapaľujúcej sa oblohy náhle mení tvárnosť krajiny a rozohrievajúce sa slnko prebúdza život v plnej sile, kedy rosa hýri na trávach diamantovými ohňami a príroda zhlboka, jemne dýcha po nočnom odpočinku. Opäť iným dojmom potom pôsobí na rybára v podvečer zaspávanie prírody, kedy z rieky vanie tichý dych krásy, kedy priehľadné mušelíny oparu sa ľahučko ukladajú na zmrákajúcu sa a tíchnucu vodu a zem.

Pojem prírodnej krásy je navždy nerozlučne spojený s vodou a lesom, a preto tieto prvky najčastejšie nachádzaš vo výtvarnom umení, hlavne maliarskom a i vo zvukomaľbe, básnictve a krásnej próze. Rybár však túto krásu užíva z prvej ruky a plnými dúškami. Rybársky šport poskytuje teda svojim vyznavačom najvyššie pôžitky po stránke esteticko-turistickej, on ukľudňuje a povznáša myseľ a robí človeka vnímavým pre všetko krásne, pretože je najtesnejšie spätý s prírodou, nevyčerpateľnou klenotnicou všetkého krásna.

Rybársky šport však vychováva v tomto ušľachtilom duchu i k láske a vedomostiam živej prírody a k štúdiu celého tajuplného prírodného diania. Ak si priateľom a obdivovateľom nesmrteľnej prírody, máš pri rybolove najlepšiu príležitosť, aby si prečítal mnohé stránky otvorenej knihy prírody, ktorá pred tebou leží, a tak poznával a porozumel.

<>Pri športovom rybolove spoznáš pestré výjavy zo života rýb, savcov, vtáctva a hmyzu, že v máloktorom prírodopisnom diele nájdeš také zaujímavé podrobnosti. Ako pestrý kaleidoskop odohrávajú sa tu pred tvojim zrakom rodinné výjavy zháňania potravy a počínanie divých kačíc a iných vodných vtákov, volaviek, škorca, bociana, kane lesnej, vydry, ondatry, hryzca a stovky podrobností zo života všetkého tvorstva vo vode a pri vode žijúceho, ako v rovinách, tak v horách, kde prevádzaš svoj šport.

Vedľa týchto pekných perspektív, ktoré športový rybolov otvára, účinkuje tiež priamo zázračne zdravotne na telo i ducha. Ľudia väčšinou bohužiaľ poznajú len pohodlných rybárov, ktorí nepohnute sedia pri vode a pozorujú plavák. (pozn. nie autorova - nie každý ma možnosť loviť v pstruhových vodách, môže mať zdravotné problémy a iné dôvody prečo sa venuje inému druhu rybolovu, veď pozorovať sa dá aj z iného miesta).

Pri športovom rybolove je zamestnaný každý sval i nerv a všestranným zamestnaním a činnosťou všetkých orgánov telesných, ich miernym namáhaním sa docieľuje znamenitá otužilosť celého organizmu, ku ktorému prispieva i vplyv počasia, pretože pravý rybár sa musí zmieriť s každou zmenou počasia, ak nastala počas rybolovu. Neprechladne tak ľahko ako chúlostivý človek.

Pretože v zdravom tele zdravý duch, pokračuje súbežne s ozdravovaním tela tiež ozdravenie celej nervovej sústavy - úplné duševné osvieženie. Jediný deň rybolovu v peknej a rybnej vode pre ozdravenie ducha i tela znamená načerpanie mnoho príjemných pôžitkov, toľko osvieženia a duševnej rovnováhy, že tento fond mu často vystačí na dlhý čas a obyčajné spomienky už privolávajú dobrú náladu. Tieto skúsenosti mali i lekári všetkých čias a preto z dôb dávnych až podnes predpisujú pacientom rybársky šport ako prostriedok k nadobudnutiu zdravia.